Samorządy wspierają wymianę pieców
Gdańsk podwyższył kwotę dotacji za zmianę ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku. Od tego roku ratusz oferuje mieszkańcom 5 tys. zł.
Pieniądze na podobny cel można też dostać w Sopocie czy Gdyni. Jednak tam kwoty wsparcia nie zmieniły się w tym roku.
Wysokie stężenie groźnych dla zdrowia pyłów to problem całej Polski, choć na południu jest on bardziej odczuwalny niż na wschodzie czy północy kraju. – Główną przyczyną przekroczeń dopuszczalnego stężenia substancji szkodliwych w powietrzu w okresie zimowym jest tzw. niska emisja związana przede wszystkim z wykorzystywaniem do ogrzewania budynków paliw stałych spalanych w technologicznie przestarzałych kotłach o niskiej sprawności i wysokiej emisji zanieczyszczeń atmosferycznych – zauważa Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie na temat ograniczania niskiej emisji.
Inspektorzy zauważają, że nierzadko w gospodarstwach domowych spalane są również odpady, które najczęściej zawierają tworzywa sztuczne, co jest szczególnie szkodliwe dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska. NIK wytknął też, że wciąż można w Polsce kupić wysokoemisyjne piece o przestarzałej konstrukcji i nieuregulowane są wymogi jakościowe dla węgla spalanego w gospodarstwach domowych. Efekt – Polacy często palą w piecach byle czym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta