Czy trzeba udostępniać nagranie z sesji rady
Jeśli protokół z sesji rady znajdujący się na stronie BIP w pełni odzwierciedla przebieg tej sesji, organ nie ma obowiązku udostępniania informacji w dodatkowej formie.
Materiały i dokumenty tworzone podczas posiedzenia rady, w tym nagranie utrwalone za pomocą sprzętu audiowizualnego, stanowią informację o sprawach publicznych, o której mowa w art. 1 ust. 1 u.d.i.p., w związku z czym w razie złożenia stosownego wniosku, należy je udostępnić.
Problem
Jeden z mieszkańców gminy zwrócił się z wnioskiem o udostępnienie mu, w trybie przepisów o dostępie do informacji publicznej, nagrania audiowizualnego z sesji rady gminy. Protokół z sesji rady znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej. Czy w tej sytuacji istnieje obowiązek udostępnienia nagrania audiowizualnego?
Co mówią przepisy
W art. 61 Konstytucji RP przewidziano, że obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej. Prawo to obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. Również zgodnie z art. 11b ustawy o samorządzie gminnym działalność organów gminy jest jawna. Jawność działania tych organów obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostęp do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta