Zbieranie odpadów może być działalnością uzupełniającą
Gospodarowanie odpadami może odbywać się na terenach innych, niż oznaczone w miejscowym planie jako tereny przeznaczone na "gospodarowanie odpadami", które oznacza się symbolem „O".
W pojęciu działalność gospodarcza mieści się również działalność polegająca na zbieraniu i przetwarzaniu odpadów. Dlatego na terenach przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej, co do zasady możliwe jest gospodarowanie odpadami. Nie ma przy tym znaczenia, czy w miejscowym planie wyznaczono obszary przeznaczone specjalnie na gospodarowanie odpadami, wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 stycznia 2017 r. (sygn. II OSK 1553/16).
Niezgodne z planem miejscowym
Stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco. Spółka, która zamierzała prowadzić działalność polegającą na zbieraniu odpadów, wystąpiła do właściwego starosty z wnioskiem o wydanie zezwolenia (por. art. 41 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach). Organ I instancji odmówił jego wydania, ponieważ uznał, że zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z przepisami prawa miejscowego (por. art. 46 ust. 1 pkt 3 ustawy o odpadach) i mógłby stanowić uciążliwość dla otaczającego środowiska. Na terenie objętym wnioskiem przewidziano bowiem jako przeznaczenie podstawowe obsługę produkcji w gospodarstwach rolnych, hodowlanych, ogrodniczych, a jako przeznaczenie uzupełniające dopuszczono m.in. lokalizację działalności gospodarczej. Decyzję tę utrzymał w mocy organ II instancji (Samorządowe Kolegium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta