Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy gmina nadużywa uprawnień uchwalając plan miejscowy

14 lutego 2017 | Administracja | Aneta Walewska-Borsuk

Uchwała ustalająca plan miejscowy może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego m.in. wtedy, gdy jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Organy gmin określają przeznaczenie gruntów oraz zasady ich zagospodarowania przeważnie przy pomocy dwóch aktów prawnych: studium i planów miejscowych. Dzieje się tak niezależnie od tego, do kogo te grunty należą, i od woli władających. W przypadku zaś braku planów miejscowych na danym terenie możliwe jest zastępcze ich ustalenie w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Decyzje takie mają charakter bezterminowy i obowiązują do czasu ich wygaszenia na skutek wejścia w życie planów miejscowych zawierających odmienne ustalenia od tych, które zostały w nich określone (art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

Władztwo z ograniczeniami

Gminy, tworząc akty planistyczne tj. studium czy plany miejscowe oraz stosując przepisy prawa w procesie wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, działają w ramach władztwa planistycznego. Zasadniczym atrybutem tego władztwa, niezależnie od tego, w której z wyżej wymienionych form jest realizowane, jest uprawnienie do określania w jednostronny i władczy sposób przeznaczenia terenów oraz zasad ich zagospodarowania. W orzecznictwie podkreśla się, iż władztwo to nie może w jakimkolwiek zakresie przybierać charakteru absolutnego i nieograniczonego, gdyż gmina, wykonując je, ma obowiązek działać w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10675

Wydanie: 10675

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament