Pensja ze zlecenia szybciej niż z etatu
Przedsiębiorca nie może wypłacić zleceniobiorcy wynagrodzenia, ustalonego przy uwzględnieniu minimalnej stawki godzinowej, później niż 1. dnia miesiąca przypadającego po miesiącu świadczenia usług.
Nie tak łatwo o wyjątek
- Czy w przypadku zatrudnianych przez nas kurierów na podstawie umów o świadczenie usług kurierskich jesteśmy zobowiązany płacić im minimum 13 zł za godzinę pracy? Mamy wątpliwości, szczególnie że niektórzy są zdecydowanie mniej wydajni od średniej grupy. Poza tym płacimy im prowizję w zależności od liczby rozwiezionych przesyłek i obawiamy się, że kurierzy będą celowo wydłużać czas poświęcony na doręczenia, aby jak najwięcej zarobić.
Ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych ustaw (DzU z 2016 r., poz. 1265; dalej: ustawa) weszła w życie 1 stycznia 2017 r. (poza art. 1 pkt 1 lit. a i art. 7, które weszły w życie z dniem ogłoszenia oraz art. 4 i art. 8–11, obowiązującymi od 1 września 2016 r.).
Zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 8a ustawy, w przypadku umów zlecenia i umów o świadczenie usług, wykonywanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi, wysokość wynagrodzenia należy ustalić w umowie w taki sposób, aby za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była ona niższa niż kwota minimalnej stawki godzinowej. Od 1 stycznia 2017 r. wynosi ona 13 zł.
Dodatkowe obowiązki
Ponadto w art. 8b ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ustawodawca wprowadził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta