Nie każde przewinienie pozbawi trzynastej pensji
Pracownik nie nabywa prawa do trzynastki m.in. w razie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy trwającej dłużej niż dwa dni bądź stawienia się do pracy w stanie nietrzeźwości. Takiego skutku nie wywołują naruszenia obowiązków niewymienione w ustawie.
- Urzędnik zatrudniony w urzędzie gminy został ukarany upomnieniem za nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. Czy ma to wpływ na jego prawo do trzynastki?
Nie. W art. 36 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) przewidziano, że pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach, czyli w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej u.w.r.). W myśl art. 3 u.w.r. pracownik nie nabywa prawa do wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki) w przypadkach: nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy trwającej dłużej niż dwa dni, stawienia się do pracy lub przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości, wymierzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta