Związki metropolitarne: nowe rozwiązania dla Śląska
Dończenie ze str. >I1
Obowiązująca ustawa o związkach metropolitarnych nie będzie stosowana w praktyce. Zastąpią ją akty prawne dedykowane poszczególnym metropoliom.
Robert Gawłowski
10 lutego odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Przyjęcie tego projektu będzie jednoznaczne z uchyleniem ustawy z 9 października 2015 roku o związkach metropolitalnych.
Specyfika regionu
Aglomeracja śląska stanowi szczególny przykład obszaru metropolitalnego w Polsce. Zamieszkiwany jest on bowiem przez dwa miliony ludzi w 13 największych miastach Śląska i Zagłębia na terenie blisko 1,2 tys. km2. Z perspektywy zarządzania publicznego obszar ten charakteryzuje się zatem zupełnie innymi rozwiązaniami niż w przypadku metropolii z dominującym miastem centralnym. Specyfika ta powoduje, że często wskazywano na konieczność odrębnych uregulowań dla aglomeracji śląskiej. Dobrowolne porozumienie jednostek samorządowych – Górnośląski Związek Metropolitalny – z racji liczby partnerów samorządowych okazało się bowiem w praktyce niefunkcjonalne. Do tej pory można wskazać co najmniej na kilka projektów ustaw metropolitalnych dla Śląska. Należały do nich projekt zespołu powołanego przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta