Przetargi publiczne: ważna jest data wyboru oferty
Wykonawca może posługiwać się dokumentami odzwierciedlającymi stan po terminie składania ofert, jeśli dokument jest aktualny w zakresie określonej sytuacji.
Nowela Prawa zamówień publicznych (p.z.p.) z 22 czerwca 2016 r. wprowadziła do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego tzw. procedurę odwróconą uregulowaną w art. 24aa p.z.p. Dotyczy ona trybu przetargu nieograniczonego i polega na tym, że zamawiający najpierw dokonuje oceny ofert, a następnie bada, czy wykonawca, którego oferta została oceniona jako najkorzystniejsza, nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowania (jeżeli taka możliwość została przewidziana w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub w ogłoszeniu o zamówieniu).
Złożenie oświadczenia
Powyższa procedura obejmuje zamówienia, których wartość jest równa lub wyższa od progów UE. Wykonawcy wraz z ofertą przedkładają m.in. Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) stanowiący oświadczenie aktualne na dzień składania ofert w zakresie wskazanym przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu lub w SIWZ.
W poprzednim stanie prawnym wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia w celu potwierdzenia, że nie podlega wykluczeniu z postępowania oraz, że spełnia warunki udziału w postępowaniu, zobowiązany był od razu wraz z ofertą (wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu) złożyć nie tylko samo oświadczenie, ale również komplet dokumentów wymaganych treścią rozporządzenia prezesa Rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta