MSSF 16 – całkowicie nowa koncepcja leasingu
Pierwszym krokiem zebrania danych o umowach leasingu w jednostce może być analiza informacji dodatkowej lub zapisów na odpowiednich kontach kosztów. Jednak jego elementy mogą być ukryte także w innych kontraktach.
Nowy standard, MSSF 16 „Leasing", który dotyczący ujmowania leasingu, zastąpi obecnie obowiązujący MSR 17 i będzie obowiązywał w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku.
Jednostki, które chciałby zastosować ten standard wcześniej, mogą to zrobić, ale pod warunkiem, że zastosują również s MSSF 15 „Przychody z umów z klientami", dotyczący ujmowania przychodów ze sprzedaży.
O ile dla leasingodawców nowy standard nie spowoduje rewolucji, o tyle istotnie zmieni się ujęcie umów u leasingobiorców, zwłaszcza w odniesieniu do leasingu operacyjnego, który obecnie traktowany jest przez nich pozabilansowo, a zgodnie z MSSF 16 będzie ujmowany po stronie aktywów i zobowiązań.
Identyfikacja umów
Definicja leasingu wg MSSF jest szeroka i jednostki będą musiały się upewnić, czy zidentyfikowały wszystkie umowy leasingowe, a więc także umowy najmu, dzierżawy.
Do identyfikacji umów leasingu MSSF16 stosuje model kontroli. To oznacza, że klient powinien uzyskiwać korzyści ekonomiczne i decydować o sposobie wykorzystania składnika aktywów. Ponadto, dostawca nie powinien mieć również prawa zamiany danego składnika aktywów na inny. Aby umowa była umową leasingu, nie powinna zatem zawierać znaczącego prawa zamiany.
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta