Benchmark, czyli analiza danych porównawczych
Podatnicy o przychodach lub kosztach powyżej 10 mln euro będą musieli wykazać rynkowy przedział cen/wskaźników finansowych stosowanych w transakcjach między podmiotami niepowiązanymi, uznanych za porównywalne do transakcji w grupie.
Od 2017 r. wprowadzono do ustawy o CIT wiele nowości w zakresie cen transferowych. Jedną z nich jest analiza danych porównawczych, określana w żargonie podatkowym jako benchmark (z ang. benchmarking study). Niektórzy podatnicy będą musieli go sporządzić razem z dokumentacją cen transferowych.
- Kiedy muszę sporządzić benchmark?
Zgodnie z art. 9a ust. 2b pkt 2 ustawy o CIT obowiązek sporządzenia analiz danych porównawczych dotyczy podatników uzyskujących przychody lub koszty powyżej 10 mln euro.
Pozostali podatnicy nie mają obowiązku sporządzania benchmarku. Mogą go jednak stworzyć na własne potrzeby, w szczególności w celu ustalenia, bądź zweryfikowania rynkowego poziomu cen stosowanych wtransakcjach. Posiadanie benchmarku może ograniczyć ryzyko kwestionowania cen przez organy podatkowe. W konsekwencji warto go sporządzić nawet w przypadku, gdy podatnik nie ma takiego obowiązku.
- Wiem, że muszę sporządzić benchmark. Jak mam to zrobić?
Zgodnie z art. 9a ust. 2b pkt 2 ustawy o CIT, analiza danych porównawczych to analiza danych podmiotów niezależnych lub danych ustalonych z podmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta