Dekrety Benesza wiecznie żywe
70 lat po wojnie polityk partii Orbána domaga się anulowania dekretów czechosłowackiego prezydenta, które stały się podstawą deportacji Węgrów.
– Z całych sił będziemy walczyć o anulowanie dekretów Benesza, które pozbawiły praw Węgrów z Górnych Węgier – powiedział sekretarz stanu Arpad Potapi w czasie uroczystości w swojej rodzinnej miejscowości Bonyhad na południu kraju.
Tym samym nie dość, że znów rozpoczął węgiersko-słowacki spór o powojenne wysiedlenia i konfiskaty, to jeszcze oburzył Słowaków użyciem nazwy, która dla nich symbolizuje węgierski rewanżyzm.
Czechosłowacki prezydent Edward Benesz w czasie wojny i tuż po niej podpisał 89 dekretów, z których 87 dotyczyło powojennego ustroju kraju. Te ostatnie stały się podstawą do wysiedlenia z kraju około 3 mln Niemców i 70–150 tys. Węgrów oraz konfiskaty ich majątków.
Dekrety długi czas były przedmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta