Co się zmieniło w dokumentacji cen transferowych
Do dnia złożenia zeznania podatkowego za 2017 r. podatnicy będą musieli przygotować dokumentację podatkową po raz pierwszy według nowych zasad. W cyklu artykułów podpowiemy, kto i jak powinien się wywiązać z tego zadania.
1. Czym jest dokumentacja cen transferowych?
Dokumentacja podatkowa (inaczej dokumentacja cen transferowych) to dokumentacja opisująca transakcje/inne zdarzenia zawierane z podmiotem powiązanym bądź podmiotem mającym swoją siedzibę w kraju, w których stosuje się szkodliwą politykę podatkową (tzw. raju podatkowym).
Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych wskazany został w art. 9a ustawy o CIT/art. 25a ustawy o PIT. Przepis ten wskazuje m.in. kto i w jakich okolicznościach jest zobowiązany do sporządzenia dokumentacji, jakie obligatoryjne elementy musi ona zawierać oraz do kiedy należy ją sporządzić.
2.Czy coś się zmieniło w 2017 roku?
Od stycznia 2017 r. nastąpiło wiele zmian w zakresie dokumentacji cen transferowych. Główne zmiany dotyczą przede wszystkim:
- zwiększenia progu powiązań kapitałowych dla podmiotów powiązanych z 5 proc. do 25 proc.,
- wprowadzenia trójstopniowej dokumentacji podatkowej,
- objęcia obowiązkiem sporządzania dokumentacji nie tylko transakcji, ale również innych zdarzeń gospodarczych, które mają wpływ na kształtowanie się zysku/straty,
- zmiany progów wartości transakcji powodujących konieczność sporządzania dokumentacji cen transferowych (uzależnienie wysokości limitu od przychodu podatnika),
- możliwości żądania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta