Bliski koniec kalifatu Bagdadiego
Oblężona Rakka, wkrótce upadnie Mosul. Co będzie potem, nie wiadomo. Może być gorzej niż dziś.
Właściwie samozwańczego Państwa Islamskiego miało już nie być w chwili, gdy rozpoczynał się ramadan pod koniec maja. Istnieje nadal, ale tylko teoretycznie. Jego stolica Rakka jest oblegana z trzech stron przez siły Kurdów syryjskich (YPG) oraz znacznie mniejsze siły zbrojnej arabskiej opozycji walczącej także z reżimem prezydenta Asada. Niektóre jednostki wkroczyć miały do miasta od wschodu we wtorek.
Spodziewając się takiego rozwoju wydarzeń, ISIS przeniósł już wiele tygodni temu swą stolicę do Al-Kaim w Iraku, tuż przy granicy syryjskiej. Przywódcy kalifatu krążą w rejonie pomiędzy miejscowościami Al-Majadin i Abu Kamal w dolinie Eufratu.
Największa zdobycz ISIS, czyli prawie dwumilionowy Mosul, oblega armia iracka wspierana przez proirańska szyicką milicję, kurdyjskich peszmergów oraz koordynujących działania kontyngent żołnierzy USA.
Dżihadyści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta