Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co należy wiedzieć o raportowaniu grupowym

07 czerwca 2017 | Ekspert księgowego | Tomasz Napierała

Informacja o jednostkach wchodzących w skład grupy kapitałowej obejmuje ich dane identyfikacyjne oraz dotyczące m.in.: przychodów, zysku (straty), podatku, kapitału, pracowników i majątku – z podziałem na państwa lub terytoria.

Wśród nowych obowiązków z zakresu cen transferowych warto wspomnieć także o tzw. raportowaniu grupowym – „CbC" (z angielskiego Country-by-Country). Poniżej wyjaśnione są kluczowe aspekty dotyczące tej dokumentacji.

  • Jakie jest źródło przepisów?

Początkowo (do 3 kwietnia 2017 r.) przepisy o raportowaniu CbC były zawarte w ustawie o CIT (art. 27 ust. 6 ustawy o CIT). Obecnie regulacje w tym zakresie obejmuje ustawa z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (dalej: ustawa). Wdraża ona m.in. dyrektywę Rady 2011/16/UE z 15 lutego 2011 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Ustawa ta dotyczy głównie wymiany informacji podatkowych z innymi państwami, ale obejmuje również przepisy o obowiązkach instytucji finansowych w zakresie wymiany informacji podatkowych, a także właśnie wymogi w zakresie raportowania CbC (art. 82 – 88 ustawy).

    ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10769

Wydanie: 10769

Spis treści
Zamów abonament