Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska nie była skazana na klęskę

07 czerwca 2017 | Rzecz o polityce | Jędrzej Bielecki
Porażka w głosowaniu nad przedłużeniem kadencji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej  pokazała ograniczoną zdolność koalicyjną naszego kraju. Na zdjęciu: polski polityk z szefem Komisji Europejskiej  Jean-Claudem Junckerem.
źródło: AFP
Porażka w głosowaniu nad przedłużeniem kadencji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej pokazała ograniczoną zdolność koalicyjną naszego kraju. Na zdjęciu: polski polityk z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.

Spór o Trybunał Konstytucyjny i uchodźców niepotrzebnie wyczerpał nasze siły. W Brukseli mamy ważniejsze interesy

Polska przegrywa w Brukseli, bo poświęca wszystkie siły na osiągnięcie symbolicznych celów. A wtedy nie jest już w stanie zadbać o swoje realne potrzeby.

Na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi we Francji Komisja Europejska przyjęła bardzo niekorzystny dla naszego kraju projekt zmiany dyrektywy o pracownikach delegowanych, który może poważnie zaszkodzić polskim firmom transportowym i budowlanym. To był prezent dla Emmanuela Macrona od Angeli Merkel za zwycięstwo nad Marine Le Pen i uratowanie Unii. Jego ukoronowaniem będzie zapewne zatwierdzenie wspomnianych zmian przez Radę UE już w niedługim czasie.

Wolta Niemiec

Do tej pory Niemcy twardo bronili pełnoprawnego miejsca Polski i innych krajów Europy Środkowej w Unii Europejskiej przed protekcjonistycznymi naciskami Paryża. Teraz zmienili zdanie – i to nie tylko ze strachu przed narastają falą populizmu u zachodniego sąsiada. W Berlinie uznano, że Warszawa i tak już bardzo korzysta na stanowisku Niemiec w sporze o Trybunał Konstytucyjny i rozlokowanie uchodźców.

I rzeczywiście, Komisja Europejska od wielu miesięcy wstrzymuje się z wnioskiem do Rady UE o ukaranie naszego kraju za łamanie zasad państwa prawa. Komisarz ds. finansowych Pierre Moscovici przyznał „Rzeczpospolitej", że Bruksela gra w tej sprawie na czas, bo wyciągnęła wnioski z próby izolacji Austrii przez okres 17 lat, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10769

Wydanie: 10769

Spis treści
Zamów abonament