Big Data – kontroling XXI wieku
Wykorzystanie informacji, których dotychczas firmy nie miały albo nie mogły przetworzyć ze względu na ograniczenia technologiczne, pozwala na monitorowanie szans i zagrożeń dla ich działań oraz aktywności jeszcze przed wdrożeniem.
Określenie Big Data robi obecnie zawrotną karierę i stanowi rodzaj słowa klucza, którym posługuje się wiele osób. Prawie każdy uważa, że to klucz do „ważnych drzwi", ale już nie każdy wie, co za kryje się tymi drzwiami.
Dlaczego tak się dzieje? Otóż, w Polsce to dopiero początek drogi, zarówno w edukacji, jak i w zastosowaniu Big Data. Zazwyczaj termin ten kojarzony jest z informacjami w internecie lub wielkimi zbiorami danych, którymi dysponują duże korporacje w świecie „zetabajtów danych".
Analizy i wskaźniki finansowe już znamy...
Jak oswoić nowe zjawisko? Najlepiej spróbować go wyrazić tym, co już znamy. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie, czym różni się Big Data od analiz finansowych, wskaźników, którymi firmy dysponują obecnie.
Big Data w istocie dotyczy wielkich zbiorów danych. Pamiętajmy jednak o trzech podstawowych sprawach:
- po pierwsze, dane posiada każda firma,
- po drugie – dane te są cennym źródłem wiedzy i
- po trzecie, ilość tych danych będzie rosła.
Wszystkie podmioty gospodarcze, takie jak banki, służba zdrowia, przedsiębiorstwa, w tym biura rachunkowe, a także urzędy, niezależnie czy są małe, czy duże, posiadają zasoby informacyjne i chcą z nich korzystać. Istnieje nawet wysoka świadomość, że dane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta