Praktyczne problemy ze stosowaniem pełnomocnictw
Zewnętrzna obsługa podatkowa obejmuje zwykle tylko daniny związane z działalnością gospodarczą. Wyklucza to zastosowanie pełnomocnictwa ogólnego. Brakuje pełnomocnictwa rodzajowego oraz do składania wyjaśnień w sprawach materialno-technicznych.
Ordynacja podatkowa (o.p.) przewiduje obecnie cztery rodzaje pełnomocnictw: ogólne, szczególne, do podpisywania deklaracji podatkowych oraz do doręczeń (w dalszej części ich problematykę pomijamy).
Od pełnomocnictw stosowanych w innych dziedzinach prawa (np. do reprezentacji przed innymi organami administracyjnymi czy przed sądami) odróżnia je to, że mogą być udzielane wyłącznie przy wykorzystaniu określonych formularzy.
Uwaga! Pełnomocnictwo udzielone w innej formie albo na urzędowym formularzu, ale niezawierające wszystkich wymaganych danych, jak np. adres elektroniczny pełnomocnika profesjonalnego w systemie ePUAP, jest nieważne. Należy przy tym podkreślić, że organ podatkowy otrzymując formularz pełnomocnictwa niezawierający wszystkich wymaganych danych nie jest obowiązany do wezwania do jego uzupełnienia, ponieważ pełnomocnictwo nie stanowi podania. Obowiązek taki istnieje bowiem tylko przy pismach uznawanych za podania.
Kolejne formularze
Celem wprowadzenia w 2016 r. kolejnych formularzy pełnomocnictw (przed zmianą obowiązywał jedynie formularz do podpisywania deklaracji podatkowych składanych w formie elektronicznej) była zapewne chęć uporządkowania niejasnej, istniejącej przedtem sytuacji odnośnie do stosowania pełnomocnictwa ogólnego w sprawach podatkowych.
Po wieloletnich sporach podatników i ich pełnomocników z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta