Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terroryzm: coraz więcej dżihadystek

04 lipca 2017 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Podczas gdy Policja Bezpieczeństwa namierza mężczyzn podejrzanych o terroryzm, coraz częściej w Europie aktywizują się dżihadystki.

Szesnastoletnia Dunka została zatrzymana w 2016 r. w Kundby na wyspie Själland za planowanie zdetonowania bomb w dwóch szkołach. W szkole żydowskiej w Kopenhadze i w tej, do której sama wcześniej uczęszczała. Na Iphonie nastolatki znaleziono podręcznik konstruowania bomb, a w domu chemikalia do produkcji ładunków wybuchowych. Była ona pierwszą kobietą w Danii oskarżoną o terroryzm.

Znaczną część akt jej sprawy obłożono tajemnicą a jej wystąpienie w sądzie nastąpiło za podwójnie zamkniętymi drzwiami, co oznacza nieujawnianie go mediom i niepodawanie informacji do publicznej wiadomości. Akt oskarżenia mówił o usiłowaniu przeprowadzenia ataku terrorystycznego.

Szesnastolatka, która przeszła na islam, była członkinią grupy na Facebooku, Hizb ut-Tahrir. Hizb ut-Tahrir to panislamistyczny ruch, który popiera powołanie kalifatu, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10791

Wydanie: 10791

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rzeczpospolita Cyfrowa

Zamów abonament