Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Priorytet: wolny handel z USA

04 lipca 2017 | Kraj
8 czerwca gazowiec z amerykańskim LNG zacumował przy terminalu w Świnoujściu
autor zdjęcia: Jerzy Muszyński
źródło: PAP
8 czerwca gazowiec z amerykańskim LNG zacumował przy terminalu w Świnoujściu
źródło: Rzeczpospolita

Potwierdzenie, że Polska jest krajem bezpiecznym, może przynieść efekty także w biznesie. Anna Cieślak-Wróblewska

Czego można by oczekiwać po wizycie prezydenta Donalda Trumpa w Polsce w kwestiach gospodarczych? – Przede wszystkim wzmocnienia wymiany handlowej, bo potencjał obu krajów na to pozwala – zauważa Piotr Bujak, główny ekonomista Banku PKO BP. Pod względem handlu zagranicznego z USA nie jest źle, ale mogłoby być znacznie lepiej. Stany Zjednoczone są dla nas dopiero 12. partnerem gospodarczym pod względem eksportu, a sprzedaż z Polski do tego kraju stanowi tylko 2,4 proc. wartości eksportu ogółem. Nieco lepiej jest z zakupami – to nasz ósmy dostawca, ale to też ok. 2,8 proc. importu ogółem.

W intensyfikacji wymiany handlowej na pewno pomogłaby jakaś umowa o wolnym handlu czy zniesienie barier taryfowych, ale tu jest poważny problem. – Relacje handlowe między Polską a USA to pochodna relacji między Unią Europejską i USA – zauważa Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. – Polityka handlowa dla krajów Unii determinowana jest na poziomie Komisji Europejskiej. Kraje członkowskie nie mają bilateralnych umów z państwami poza UE –podkreśla. Inaczej mówiąc, choćbyśmy mieli nie wiadomo jak ciepłe relacje z prezydentem Trumpem, o jakimś porozumieniu ułatwiającym dostęp do amerykańskiego rynku za plecami Brukseli nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10791

Wydanie: 10791

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rzeczpospolita Cyfrowa

Zamów abonament