Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zrzeczenie się wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy powoduje prawomocność decyzji

04 lipca 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Po nowelizacji procedury administracyjnej, podczas biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do skorzystania z tego środka. Regulację tę stosuje się odpowiednio do wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze.

- Na początku czerwca strona złożyła wniosek o udzielenie jej koncesji przez ministra. W razie nieprzyznania koncesji, strona chce zrzec się prawa do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy po to, aby od razu skierować skargę do sądu. Czy może skorzystać z takiego rozwiązania?

Nie. Zrzeczenie się przez stronę prawa do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy spowoduje, że nie będzie mogła zaskarżyć tej decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Strona może natomiast nie wnosić wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy (bez składania oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do skorzystania z tego wniosku) i po otrzymaniu decyzji wnieść skargę do sądu.

W myśl art. 127 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra (w rozumieniu art. 5 § 2 pkt 4 k.p.a.)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10791

Wydanie: 10791

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rzeczpospolita Cyfrowa

Zamów abonament