Zrzeczenie się wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy powoduje prawomocność decyzji
Po nowelizacji procedury administracyjnej, podczas biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do skorzystania z tego środka. Regulację tę stosuje się odpowiednio do wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze.
- Na początku czerwca strona złożyła wniosek o udzielenie jej koncesji przez ministra. W razie nieprzyznania koncesji, strona chce zrzec się prawa do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy po to, aby od razu skierować skargę do sądu. Czy może skorzystać z takiego rozwiązania?
Nie. Zrzeczenie się przez stronę prawa do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy spowoduje, że nie będzie mogła zaskarżyć tej decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Strona może natomiast nie wnosić wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy (bez składania oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do skorzystania z tego wniosku) i po otrzymaniu decyzji wnieść skargę do sądu.
W myśl art. 127 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra (w rozumieniu art. 5 § 2 pkt 4 k.p.a.)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta