Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno się wycofać z podpisanej obietnicy zatrudnienia

04 lipca 2017 | Dobra Firma

Umowa przedwstępna pozwala stronom przygotować się do nawiązania stosunku pracy. Zarazem jednak tworzy między nimi więź zobowiązaniową, z której wynikają daleko idące skutki prawne. Ryszard Sadlik

Umowę przedwstępną stosuje się zwykle wtedy, gdy zawarcie samej umowy o pracę, do której dążą strony, nie jest jeszcze możliwe ze względu na pewne przeszkody natury prawnej lub faktycznej, jak np. konieczność:

- uzyskania decyzji organu administracyjnego (np. uzyskania zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca),

- rozwiązania innej umowy o pracę za kilkumiesięcznym okresem wypowiedzenia,

- uzyskania orzeczenia np. o wpisie spółki mającej być pracodawcą do rejestru.

Zawarcie umowy przedwstępnej ma istotne znaczenie dla obu jej stron. Pracownikowi daje gwarancję zatrudnienia na ustalonych warunkach. Dla firmy stanowi zaś zabezpieczenie, że przyszły pracownik (np. specjalista w określonej dziedzinie) podejmie oferowaną pracę i nie da się już skusić propozycjami konkurencji. Jest to tym bardziej istotne, że niejednokrotnie pracodawcy ponoszą wysokie koszty związane ze stworzeniem stanowisk pracy dla konkretnych osób.

Zgodna wola stron

Zasadniczo do zawarcia umowy przedwstępnej może dojść tylko w drodze zgodnych oświadczeń stron. Potencjalny pracodawca i pracownik, aby zawrzeć taką umowę, muszą wyrazić wolę podpisania w przyszłości umowy o pracę, określając zarazem jej najistotniejsze postanowienia. Brak jest natomiast wymogów co do formy umowy przedwstępnej, co oznacza, że można ją zawrzeć także w formie ustnej.

Dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10791

Wydanie: 10791

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rzeczpospolita Cyfrowa

Zamów abonament