Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O prawie do wniesienia ponaglenia trzeba pouczyć stronę

04 lipca 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

W przypadku bezczynności lub przewlekłości w prowadzeniu postępowania wszczętego przed 1 czerwca stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu – wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. W sytuacji, gdy bezczynność bądź przewlekłość będzie dotyczyć postępowania wszczętego po tym dniu, strona będzie mogła wnieść ponaglenie.

- Organ prowadzący postępowanie nie może załatwić sprawy w terminie, w związku z czym musi wyznaczyć nowy termin jej rozstrzygnięcia. Czy, zawiadamiając o tym stronę, musi pouczyć ją o środkach przysługujących w przypadku przewlekłości?

Obowiązek pouczenia dotyczy tylko prawa do wniesienia ponaglenia. Czynności jakie trzeba podjąć w razie niezałatwienia sprawy w terminie i związane z tym uprawnienia strony określono w art. 36-37 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Od 1 czerwca 2017 r. regulacje te zmieniono ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). W art. 16 nowelizacji zastrzeżono jednak, że do postępowań administracyjnych wszczętych i niezakończonych przed 1 czerwca 2017 r. ostateczną decyzją lub postanowieniem stosuje się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10791

Wydanie: 10791

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rzeczpospolita Cyfrowa

Zamów abonament