Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego Polak boi się bardziej: euro czy uchodźców?

04 lipca 2017 | Ekonomia

Hubert A. Janiszewski Nie możemy zmarnować pojawiającej się możliwości trwałego zakorzenienia kraju w zjednoczonej Europie trzymając się dziewiętnastowiecznej wizji Polski na skraju Europy, forsowanej dzisiaj przez PiS i jego zwolenników – pisze ekonomista.

Opinie społeczeństwa przebijające się w mediach – zarówno mainstreamowych, jak i społecznościowych – wskazują jasno, że Polacy w ciągu ostatnich kilku lat z fascynacji do euro przeszli do fazy sceptycyzmu wobec wspólnej waluty Unii, a w kwestii uchodźców od niecałych dwóch lat zaczęła przeważać niechęć (jeśli nie wręcz wrogość) do „innych".

Ta zmiana podejścia do – jak się wydaje zasadniczych wyzwań – przed jakimi dzisiaj stoi kraj i nasze społeczeństwo, ma źródła w celowych, kłamliwych i populistycznych wypowiedziach polityków – w przeważającej mierze reprezentujących obecną władzę – podsycanych nieodpowiedzialnym stosunkiem do tych zagadnień przez dużą część mediów, o mediach społecznościowych nie wspominając.

Teza o kryzysie euro

O ile kwestia stosunku do uchodźców – czy to uciekających przed wojną i represjami w Czeczenii, czy też obecnie przed wojną w Syrii i Iraku – nie ma bezpośredniego przełożenia na gospodarkę i jest w zasadniczej mierze sprawą moralności i solidarności oraz chrześcijańskiego stosunku do innego człowieka (jak pięknie określił jeden z naszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10791

Wydanie: 10791

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rzeczpospolita Cyfrowa

Zamów abonament