Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niektóre firmy nie unikną podzielonej płatności VAT

04 lipca 2017 | Prawo | Monika Pogroszewska

Zapłata podatku na osobne konto ma być dobrowolna. Resort finansów rozważa jednak, by w wybranych branżach była obowiązkowa.

Ministerstwo Finansów liczy, że wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. podzielonej płatności VAT pozwoli skutecznie walczyć z wyłudzeniem podatku. Chodzi o projekt zmian w VAT, zgodnie z którym nabywca zapłaci na rachunek bankowy sprzedawcy wartość netto. Kwota podatku trafi na odrębny rachunek VAT. Uwagi krytyczne zgłaszają jednak przedsiębiorcy i banki.

Wiceminister Paweł Gruza wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację nr 12933, że firma otrzyma zwrot VAT na rachunek rozliczeniowy w standardowym terminie 60 dni. Jeżeli będzie chciała mieć pieniądze wcześniej, to dostanie je na rachunek VAT w 25 dni.

„Podatnik szybciej uzyska zwrot nadwyżki podatku naliczonego, jeśli zdecyduje się, by zwrot wpłynął na jego rachunek VAT" – napisał.

Spiętrzenie zatorów

Nie ukrywa jednak, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10791

Wydanie: 10791

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rzeczpospolita Cyfrowa

Zamów abonament