Zawiniłeś podatkowo? Poddaj się dobrowolnie karze
Podatnik, który popełnił wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe, może dobrowolnie poddać się odpowiedzialności. Jest to instytucja przewidziana tylko w kodeksie karnym skarbowym. Czasem warto z niej skorzystać.
Marcin Palusiński, Damian Kubiś
Z procedury tej na pewno warto skorzystać, gdy wiemy, że popełniliśmy błąd klasyfikowany przez regulacje prawne jako wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe i nie mamy argumentów, które pozwolą nam na dowiedzenie niewinności przed sądem. A stawką jest status osoby „niekaranej" w Krajowym Rejestrze Karnym.
Jest „zbrodnia", musi być i kara
Na początek wyjaśnijmy, kiedy w praktyce mają zastosowanie przepisy kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.). Przepisy precyzują, że odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe podlega ten, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.
Przestępstwem skarbowym, zgodnie z definicją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta