Nie można nabyć rzeczy i praw będąc już ich właścicielem
Dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych otrzymanych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania jest dzień ich nabycia (wybudowania) do majątku wspólnego małżonków.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 15 maja 2017 r. (II FPS 2/17).
Naczelnik urzędu skarbowego określił podatniczce zobowiązanie podatkowe w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, który odziedziczyła po zmarłym mężu, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia powołał art. 21 § 1 pkt 1 i § 3 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Podatniczka wniosła odwołanie od decyzji organu pierwszej instancji. Jej zdaniem organ błędnie zinterpretował art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, poprzez uznanie, że pięcioletni termin, o którym mowa w tym przepisie, powinien być liczony od dnia nabycia spadku po zmarłym mężu, a nie od dnia nabycia nieruchomości do majątku wspólnego. Dyrektor izby skarbowej utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję w następstwie czego podatniczka zaskarżyła ją do sądu.
NSA wskazał, że linia orzecznicza w tym względzie nie jest jednolita, w związku z tym postanowił skierować pytanie pod uchwałę siedmiu sędziów.
W uchwale NSA odwołał się do przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Artykuł 43 §1 tego kodeksu wyraża zasadę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta