Nieodpłatna czynność nie zawsze powiększa przychód
W przypadku wykonywania usług na rzecz spółki przez pracownika jej akcjonariusza nie dochodzi do nawiązania żadnego stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot wykonywałby określone świadczenie, natomiast drugi otrzymywał je nieodpłatnie.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 17 maja 2017 r. (I SA/Łd 215/17).
Rada nadzorcza spółki Y (dalej: spółka) zleca czynności eksperckie pracownikom spółki X (dalej: akcjonariusz), będącej jedynym akcjonariuszem spółki Y. Pracownicy akcjonariusza otrzymują wynagrodzenie wyłącznie od swojego pracodawcy, nie otrzymują natomiast wynagrodzenia za wykonywanie czynności eksperckich od spółki.
Spółka spytała czy powinna rozpoznać przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w postaci realizowanych czynności eksperckich (kontrolnych) bez wynagrodzenia przez osoby oddelegowane przez jej jedynego akcjonariusza. Zdaniem spółki wykonywanie czynności eksperckich (kontrolnych) przez osoby oddelegowane przez akcjonariusza bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania po stronie spółki przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnego świadczenia. W związku z tym nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, ponieważ eksperci nie realizują świadczeń na rzecz spółki, lecz wykonują nadzór właścicielski na rzecz swojego pracodawcy.
Organ uznał stanowisko spółki za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta