Senat nie poprawił reformy KRS i sądów
Po wakacjach powstanie nowa Krajowa Rada Sądownictwa. W sądach zaś pojawią się też nowi prezesi. Ilu? Nie wiadomo.
Nowele do ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i Prawo o ustroju sądów powszechnych już dziś mogą trafić na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wejdą w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Tego dnia zarówno w sądach, jak i KRS zaczną się prawdziwe porządki. Obie nowele od początku budziły ogromne emocje. W czwartkowy wieczór emocje były jeszcze większe, bowiem tego dnia PiS pokazał nowy projekt, tym razem rewolucji w Sądzie Najwyższym.
W odpowiedzi na pojawienie się pierwszych dwóch nowelizacji zwołano nawet 20 maja Kongres Prawników Polskich w Katowicach. Na niewiele to się jednak zdało. 14 lipca w nocy, po 12 godzinach debaty, Senat bez poprawek (choć opozycja je zgłosiła) przyjął obie nowelizacje. Za ich przyjęciem głosowało 57 senatorów, przeciw było 29.
– Wprowadzamy dobre zmiany dla Polaków, dla tych, którzy czekają na dobrze funkcjonujący system sprawiedliwości – uspokajał emocje marszałek Stanisław Karczewski.
– Zwyciężyła arytmetyka, ale liczymy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta