Czy instytucja zarządu sukcesyjnego pomoże gospodarce
Gospodarka zainteresowała się sukcesją. Nie tylko na poziomie biznesu, ale i w dziedzinach doradczych oraz legislacyjnych. Sukcesja dotyka wszystkich przedsiębiorców – małych i dużych. Jej konsekwencje wpływają nie tylko bezpośrednio na uczestników sukcesji, ale i na gospodarkę jako taką.
Styk sukcesji z prawem, podatkami, wpływami do budżetu państwa, relacjami biznesowymi, relacjami pracowniczymi, trwałością kontraktów jest niebagatelny. Sukcesja to również – jak nie przede wszystkim – obszar psychologiczny, społeczny.
Analiza zjawisk związanych z procesem sukcesji w biznesie jest dość szeroka. Z jednej strony spójny dla większości cel i wizja rozwoju, umocnienie pozycji na rynku, ale i dalszy rozwój w nowych wyzwaniach gospodarczych spotykają się z relacjami rodzinnymi, potrzebą wskazania sukcesora, umiejscowieniem rodziny w środowisku firmy tak, by zachowały budowany przez założyciela szacunek i rolę leadera. Z drugiej strony proste wskazanie sukcesora oraz roli pozostałych członków rodziny spotyka się z obowiązującymi regulacjami prawnymi oraz istotnymi konsekwencjami podatkowymi dla osób zaangażowanych w sukcesję oraz samego przedsięwzięcia gospodarczego, którego ta sukcesja dotyczy.
Dlatego też zainteresowanie sukcesją wzrasta. Wzrasta też potrzeba dostępu do informacji, możliwych w tym w zakresie rozwiązań prawnych.
Propozycje legislacyjne
Obecnie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Założeniem projektu jest wprowadzenie kompleksowych rozwiązań prawnych, które pozwolą na sukcesję firm jednoosobowych polegającą na umożliwieniu kontynuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta