Duch Gór przyciąga
Karkonoskie Tajemnice to inicjatywa, która wygrała tegoroczny plebiscyt magazynu „National Geographic Traveler" na siedem nowych cudów Polski.
REGINA SKIBIŃSKA
„Ekspozycja tajemnicza i pobudzająca wyobraźnię", „poruszające miejsce", „świetny klimat" – tak zwiedzający oceniają Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu.
Obiekt przyciąga mnóstwo turystów, zwłaszcza tych najmłodszych, i po kilku latach od powstania stał się najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Karpaczu.
Legendy i mity
Zaczęło się od Ducha Gór, zwanego też Liczyrzepą, Rzepiórem albo Karkonoszem. Duch Gór to legendarny władca Karkonoszy, tajemniczy wędrowiec wspominany od wieków w przekazach polskich, czeskich i niemieckich. Już od XVI w. był on przedmiotem lokalnych opowieści i według podań ukazywał się ludziom pod wieloma postaciami.
Najstarsze przedstawienie władcy Karkonoszy, datowane na 1561 rok, pochodzi z mapy Śląska i jest autorstwa Helwiga. Duch Gór został na niej zobrazowany jako hybryda zwierząt: miał głowę orła zwieńczoną parą jelenich rogów, tułów oraz przednie łapy lwa, tylne kopyta kozła oraz rozdwojony ogon.
Postać Rzepióra była łączona ze wszystkim, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta