Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konflikt interesów w zamówieniach publicznych

10 kwietnia 2018 | Administracja | Anna Prigan

W zamówieniach publicznych osoby działające po stronie zamawiającego nie mogą pozostawać w konflikcie interesów. Inaczej podlegają wyłączeniu. Wykluczony z przetargu może być też wykonawca, którego związki z zamawiającym mogą mieć wpływ na wynik postępowania.

Zasada bezstronności i obiektywizmu jest zasadą nadrzędną w zamówieniach publicznych. Chodzi o to, aby w postępowanie nie były zaangażowane osoby, których relacje z wykonawcą uzasadniają przypuszczenie, że mogłyby chcieć mu sprzyjać. Wynik postępowania byłby wówczas nieobiektywny. Zasada ta jest nierozłącznie związana z zasadą uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców: nie da się traktować uczciwie wykonawców, jeżeli jednemu z nich się sprzyja z uwagi na interes finansowy, ekonomiczny, bądź też osobisty. Zasada bezstronności po stronie zamawiającego dotyczy w równym stopniu personelu zamawiającego, jak i osób trzecich, które świadczą usługi na rzecz zamawiającego w zakresie obsługi zamówień (doradcy techniczni, prawni, finansowi).

Badanie konfliktu interesów po stronie zamawiającego realizowane jest w odniesieniu do osób wskazanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11023

Wydanie: 11023

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament