Zrehabilitowany urzędnik wróci do pracy
Po trzech miesiącach nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania stosunek pracy urzędnika państwowego wygasa. Ale jeśli okaże się ono niezasadne, po spełnieniu określonych w ustawie warunków może on wrócić do urzędu.
Do zawieszenia urzędnika państwowego w pełnieniu obowiązków służbowych dojść może tylko w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, w przypadku wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego i podjęcia odpowiedniej decyzji przez kierownika urzędu. Dotyczy to jednak tylko urzędników państwowych mianowanych. Po drugie, w przypadku tymczasowego aresztowania. Ta druga przesłanka dotyczy już wszystkich urzędników państwowych bez względu na podstawę nawiązania z nimi stosunku pracy. I powoduje automatyczne (z mocy prawa) zawieszenie urzędnika w pełnieniu obowiązków służbowych, co oznacza, że nie jest, konieczne składanie przez pracodawcę w tym zakresie żadnego oświadczenia woli.
Z mocy prawa
Tymczasowe aresztowanie, do którego może dojść wyłącznie na mocy postanowienia sądu, jest środkiem zapobiegawczym stosowanym w procedurze karnej. Zgodnie z art. 249 §1 kodeksu postępowania karnego (kpk) środki takie można stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa. I tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo.
O zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę, szkołę lub uczelnię, w stosunku do żołnierza - jego dowódcę, a w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta