Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Roboty... nie zabraknie

10 kwietnia 2018 | Ekonomia

Aleksander Poniewierski, Jacek Tomkiewicz To nieprawda, że maszyny i systemy IT zabierają ludziom pracę. Poziom bezrobocia zależy wciąż głównie od stanu gospodarki mierzonego tradycyjnie, czyli dynamiką PKB czy poziomem inwestycji – piszą eksperci.

Co jakiś czas wraca apokaliptyczna wizja świata przyszłości, w którym roboty oraz systemy IT zastąpią pracowników, a co za tym idzie, większość społeczeństwa zostanie pozbawiona dochodów i zepchnięta do życia w ubóstwie. Najczęściej przywoływana prognoza to praca Freya i Osborne'a. W 2013 roku ci naukowcy z Oxfordu wyliczyli, że aż 47 proc. miejsc pracy w gospodarce amerykańskiej może zostać zastąpionych przez maszyny i systemy komputerowe, więc prawie połowa z nas powinna się obawiać utraty zatrudnienia.

Czy faktycznie jest się czego bać? W takiej sytuacji najlepiej zacząć od spojrzenia na historię, która daje sporo do myślenia. Jeszcze w 1850 roku połowa Amerykanów była zatrudniona w rolnictwie, sto lat później było to już tylko 2 proc. – czy w tym czasie wzrosło bezrobocie i ubóstwo wśród pracowników? Wręcz przeciwnie – rozwijający się przemysł i sektor usług przejął pracowników odchodzących z rolnictwa, a przeciętny poziom dochodu wzrósł w tym czasie aż ponad cztery razy.

Kolejnym przykładem może być wprowadzenie bankomatu, które teoretycznie powinno się przełożyć na miejsca pracy kasjerów bankowych. Jednak w latach 1995–2005, czyli w okresie upowszechnienia się bankomatów, liczba kasjerów nie tylko nie spadła, ale wzrosła czterokrotnie – dzisiaj pełnią oni rolę raczej doradców finansowych niż tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11023

Wydanie: 11023

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament