Zmiany w centralnej ewidencji działalności gospodarczej
Przedsiębiorca będzie podawać w CEIDG adres do doręczeń i adres miejsca stałego wykonywania działalności. Zawieszenie działalności będzie mogło nastąpić na czas nieokreślony albo określony, ale nie krótszy niż 30 dni.
Z końcem kwietnia wejdzie w życie nowa ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (dalej ustawa ewidencyjna). Zastąpi ona dotychczasowe przepisy dotyczące Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (dalej u.s.d.g.). Dotychczasową „konstytucję przedsiębiorców" zastąpi nowa ustawa – Prawo przedsiębiorców. Nie obejmuje ona jednak zagadnień dotyczących prowadzenia CEIDG, które uregulowano w odrębnym akcie prawnym – ustawie ewidencyjnej.
Nowe i stare reguły
Wejście w życie Prawa przedsiębiorców i ustawy ewidencyjnej nastąpi zasadniczo 30 kwietnia 2018 r. W przypadku ustawy ewidencyjnej później (1 lipca 2018 r.) wejdą w życie tylko art. 52 ust. 2 i 9 oraz art. 57 tej ustawy, dotyczące uzyskiwania zaświadczeń o niezaleganiu z zobowiązaniami podatkowymi i składkami oraz wnoszenia opłat drogą elektroniczną za pośrednictwem Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy.
Przepisy ustawy ewidencyjnej w znacznym stopniu powtarzają dotychczasowe regulacje. Do zmian przewidzianych tym aktem należą m.in.:
- wprowadzenie podziału danych przedsiębiorcy, wpisywanych do CEIDG, na dane ewidencyjne i informacyjne, z zasadą, że zmiany danych informacyjnych można dokonać w dowolnym terminie,
- umożliwienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta