Należy precyzyjne oznaczyć zakres rozbiórki i ją wykonać
Decyzja o nakazie rozbiórki części obiektu budowlanego nie jest niewykonalna tylko dlatego, że wykonanie rozbiórki wymagałoby znacznych nakładów finansowych lub też spowodowałoby inne niekorzystne skutki ekonomiczne dla adresata decyzji.
Takie wnioski wynikają z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 stycznia 2018 r. (II OSK 1103/17), w którym sąd oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 22 października 2015 r. (sygn. II SA/Kr 906/15).
Zewnętrzna klatka schodowa
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB) wszczął postępowanie w sprawie wybudowania bez wymaganego pozwolenia na budowę zewnętrznej klatki schodowej. Po przeprowadzeniu postępowania PINB wezwał inwestora do przedłożenia ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla rozbudowy budynku o ww. zewnętrzną klatkę schodową w terminie czterech miesięcy od dnia otrzymania wezwania.
Następnie, na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 Prawa budowlanego, nakazał inwestorowi wstrzymanie prowadzonych robót budowlanych związanych z tą rozbudową i nałożył na inwestora obowiązek przedłożenia:
- ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
- czterech egzemplarzy projektu budowlanego wraz z wymaganymi uzgodnieniami i opiniami oraz
- oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Ponieważ we wskazanym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta