Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zostanie po nas amen!

10 kwietnia 2018 | Publicystyka, Opinie | Kazimierz Sowa
Przygotowania do Wielkanocy w mieście Irbil, stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego w północnym Iraku
autor zdjęcia: Safin Hamed
źródło: AFP
Przygotowania do Wielkanocy w mieście Irbil, stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego w północnym Iraku
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Zanika najstarsza kultura chrześcijańska budowana od 2 tys. lat w dorzeczu Tygrysa i Eufratu. W Iraku realizowany jest plan eksterminacji lub ostatecznego wypędzenia chrześcijan – pisze duchowny i publicysta.

Posługują się językiem Jezusa, są „u siebie" od zawsze, nikomu nie przeszkadzali przez 2 tys. lat, a dziś stali się mniejszością na wymarciu. Jak żyją dziś chrześcijanie w Iraku? Co czeka ich w najbliższej przyszłości? Przeżyli upadek Saddama Husajna, a nawet terror ISIS, ale czy przeżyją czas tzw. irackiej demokracji?

Katolicki chaldejski arcybiskup Basry w Iraku, Habib Hormuz al-Naufali, większość czasu spędza w rozjazdach. I bynajmniej nie chodzi o biblijną Mezopotamię na terenach dzisiejszego Iraku i wschodniej Syrii, gdzie do niedawna żyli wyznawcy tej wspólnoty. Przez ostatnie kilkanaście lat większość z nich rozproszyła się, najczęściej wbrew swojej woli, nie tylko po całym Bliskim Wschodzie, ale dosłownie po całym świecie. Niestety, wciąż dziesiątki tysięcy naszych braci w wierze przebywa w obozach dla uchodźców w Turcji czy Jordanii. Ci, którzy mieli trochę więcej szczęścia, dotarli do Libanu albo zasilili wspólnoty asyryjskie w Europie.

Życie w cieniu śmierci

Historia najnowszych prześladowań chrześcijan w Iraku jest tak przerażająca, aż nie chce się uwierzyć, że to wszystko dzieje się w dzisiejszych czasach i często na oczach całego świata.

Słucham przerażającej opowieści: – Kiedy to się zaczęło? Niedawno, ale dużo wcześniej, niż powstało Państwo Islamskie. Pierwszy raz zrozumiałem, że coś się zmienia, kiedy w październiku 2006 r. w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11023

Wydanie: 11023

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament