„Rzeczpospolita” radzi
Czy można żądać od Skarbu Państwa odszkodowania?
- Stosunek pracy urzędnika państwowego wygasł z powodu jego długiej nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania. Choć po pół roku tymczasowy areszt uchylono, uniewinniający go wyrok zapadł dopiero po kolejnych ośmiu miesiącach. Czy były urzędnik może starać się o odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie?
W zasadzie tak. Ale odszkodowania za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę od Skarbu Państwa domagać można się tylko w przypadku niewątpliwe niesłusznego aresztowania lub zatrzymania. Tak wynika z art. 552 § 4 kodeksu postepowania karnego (kpk). Potwierdza to wyrok SN z 13 czerwca 2012 r. (II KK 296/11, Prok. i Pr. 2012 nr 12, poz. 21). Zgodnie z nim, warunkiem normatywnym dla przyznania stosownego odszkodowania i zadośćuczynienia jest ustalenie „niewątpliwej niesłuszności" tego aresztowania. To z kolei wymaga najpierw analizy stosowania tymczasowego aresztowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta