Podatkowe konsekwencje sprzedaży nieruchomości zabudowanej
Zwolnienie z VAT będzie wynikało z tego, że dostawa nieruchomości nastąpi już po pierwszym zasiedleniu, od którego upłynęły co najmniej dwa lata – uznał organ skarbowy.
Janina Fornalik
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) 7 lutego 2018 r. wydał interpretację dotyczącą zasad opodatkowania podatkiem VAT dostawy budynku handlowo-usługowego (sygn. 0115-KDIT1-3.4012.875. 2017.2.BJ). Wniosek o interpretację złożyła gmina, posiadająca dwukondygnacyjny budynek powstały w 1850 roku, którego stan obecnie wymaga remontu i modernizacji. Przedmiotowy budynek gmina przejęła na własność na mocy decyzji wojewody w lutym 1992 r. Budynek gmina wynajmowała do listopada 2017 r., wystawiała najemcom faktury oraz odprowadzała podatek VAT należny z tego tytułu do urzędu skarbowego. Przez ostatnie 12 lat gmina nie ponosiła wydatków na ulepszenie przedmiotowego budynku, tj. od 2005 r., kiedy to w ramach remontu wymieniono stolarkę okienną i poszycie dachowe.
W związku z planowaną sprzedażą nieruchomości gmina zadała pytanie, czy sprzedaż budynku może korzystać ze zwolnienia z VAT. W jej ocenie, sprzedaż budynku powinna korzystać ze zwolnienia VAT dla dostawy nieruchomości, w stosunku do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta