Zagraniczna dokumentacja grupowa może nie zadowolić polskiego fiskusa
Lokalne wymogi w zakresie Master File nieznacznie różnią się od koncepcji międzynarodowej. Dla podatników oznacza to konieczność weryfikacji i uzupełnienie danych przekazanych przez podmiot z innego kraju.
Jednym z obowiązków polskich podatników jest od 1 stycznia 2017 r. sporządzenie dokumentacji grupowej (Master File). Zazwyczaj poszczególne spółki z grupy otrzymują taką dokumentację od spółki matki. Otrzymując dokumentację do spółki zagranicznej, polski podatnik będzie jednak musiał również wykonać własną pracę, przede wszystkim w zakresie weryfikacji, czy dokumentacja przekazana przez zagraniczną spółkę zawiera wszystkie elementy wymagane zgodnie z polskim ustawodawstwem. Polski ustawodawca, poprzez doprecyzowanie poszczególnych pojęć, ustanowił bowiem obowiązki na poziomie nieznacznie odbiegającym od poziomu minimum określonego w działaniu 13 BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting Project).
Niezbędne elementy
Master File jest obowiązkowym elementem dokumentacji cen transferowych dla tych podatników, których przychody lub koszty (w rozumieniu ustawy o rachunkowości) w poprzednim roku podatkowym przekroczyły równowartość 20 milionów euro. Termin obowiązku posiadania dokumentacji grupowej za 2017 r. przez polskich podatników został przedłużony i wyznaczony do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
Dokumentacja grupowa powinna zawierać informacje o grupie podmiotów powiązanych oraz obejmować elementy wskazane w ustawie o CIT / ustawie o PIT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta