Korekta możliwa także po upływie przedawnienia
Jeżeli podatnik dostał faktury korygujące od kontrahenta, który po kontroli otrzymał decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego, to powinien mieć prawo je uwzględnić, mimo że termin na złożenie korekty już minął.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 12 kwietnia 2018 r. (C‑8/17 Biosafe – Indústria de Reciclagens S.A.).
Stan faktyczny
Między lutym 2008 r. a majem 2010 r. Biosafe sprzedała na rzecz Flexipiso, granulat kauczuku wytworzony z opon, stosując obniżoną stawkę VAT w wysokości 5 proc. W wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej w 2011 r. za lata podatkowe 2008–2010 portugalski organ podatkowy uznał, że należało zastosować podstawową stawkę VAT w wysokości 21 proc. Biosafe zapłaciła tę kwotę i zażądała zwrotu od Flexipiso, kierując do niej noty obciążeniowe. Flexipiso odmówiła zapłaty uzupełniającej kwoty VAT tłumacząc, że nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego, gdyż czteroletni termin przewidziany w portuglaskim przepisach upłynął i nie jest ona zobowiązana do ponoszenia konsekwencji błędu swojego kontrahenta. Po otrzymaniu odmowy Biosafe wniosła skargę w celu zasądzenia od Flexipiso zwrotu zapłaconej kwoty, powiększonej o odsetki za zwłokę. Skarga została oddalona przez sądy obu instancji, które zgodnie uznały, że mimo istnienia obowiązku przerzucenia VAT, nabywca towarów może być zobowiązany do jego zapłaty, tylko jeżeli faktury lub równoważne dokumenty zostaną wystawione w czasie umożliwiającym mu odliczenie tego podatku. W odniesieniu do not obciążeniowych otrzymanych przez Flexipiso ponad cztery lata po wystawieniu pierwotnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta