Budżetom partycypacyjnym może być trudniej
Na jesieni zaczną obowiązywać przepisy, które mogą zablokować wykorzystywanie samorządowych pieniędzy z udziałem obywateli. Aby do tego nie doszło, Związek Miast Polskich przygotował propozycje zmian.
RENATA KRUPA-Dabrowska
Samorządowcy i organizacje pozarządowe biją na alarm. Apelują, by jak najszybciej zmienić przepisy, które mogą utrudnić funkcjonowanie społeczności lokalnych.
Problematyczne uregulowania zawiera ustawa z 11 stycznia 2018 r. zmieniająca niektóre ustawy w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Chodzi o jej art. 5a. To bardzo nieprecyzyjne uregulowanie. Jego stosowanie w praktyce może wywoływać duże trudności – mówi Piotr Drygała z Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej, przewodniczący Komisji Dialogu i Partnerstwa w Związku Miast Polskich. – Przepis przewiduje, że mieszkańcy będą wybierać projekty w bezpośrednim głosowaniu. Nic nie mówi o procedurach. Nie wiadomo więc, czy władze miast będą musiały do tego celu powoływać komisje, drukować karty do głosowania czy nie – tłumaczy. To niejedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta