Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Łódzkie Bałuty, czyli powoli do przodu

23 kwietnia 2018 | Życie Regionów
Dziś największym problemem Starych Bałut jest wielopokoleniowe ubóstwo.
autor zdjęcia: Adam Słowikowski
źródło: Reporter
Dziś największym problemem Starych Bałut jest wielopokoleniowe ubóstwo.

Tylko niewielka część z 3 miliardów złotych, jakie Łódź przeznaczy na rewitalizację, trafi w okolice „Limanki" i Bałuckiego Rynku.

grzegorz łyś

Eksperci zajmujący się degradacją obszarów miejskich i badający zjawiska społeczne posługują się skomplikowanymi algorytmami uwzględniającymi kilkanaście wskaźników. Z lokalnego punktu widzenia sprawa sprowadza się często do jednego tylko pytania: Gdzie można w naszym mieście najłatwiej „dostać po ryju"?

W Łodzi takich miejsc i ulic – z Piotrkowską włącznie – są dziesiątki. Ale w plebiscytach i rankingach portali internetowych i regionalnych stacji radiowych wygrywają nadal słynne od ponad 100 lat z występku Stare Bałuty. Limanowskiego, czyli „Limanka", Rybna, Bazarowa, Piwna, Ciesielska, Wrocławska... Jeśli wierzyć potocznym opiniom, to ulice, na których „nawet za dnia jest ciemno".

Brzydkie kaczątka

Fatalna reputacja towarzyszy Bałutom od chwili ich powstania przed 150 laty. W ostatnich dziesięcioleciach dokonała się jednak zasadnicza zmiana na urbanistycznej i socjologicznej mapie Łodzi. Kryzys – degradacja zarówno zabudowy, jak i lokalnych społeczności – ogarnął reprezentacyjne niegdyś śródmieście miasta. Liczba przestępstw i wykroczeń na Piotrkowskiej jest dziś znacznie wyższa niż na Starych Bałutach, co tylko w części można uznać za naturalny efekt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11034

Wydanie: 11034

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament