Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucja powinna być na 100 lat

23 kwietnia 2018 | Prawo | Marek Domagalski
Prof. Genowefa Grabowska
źródło: materiały prasowe
Prof. Genowefa Grabowska

Dyskusja o zmianie ustawy zasadniczej musi dać odpowiedź na pytanie, czy to będą tylko korekty czy też czeka nas rewolucja. A konstytucja powinna być taka, by w sensie prawnym nie starzała się i przetrwała nie 10 czy 20 lat, ale wiek – postuluje dziekan w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie w rozmowie z Markiem Domagalskim.

Prof. Genowefa Grabowska

Rz: Konkluzja wynikająca z wypowiedzi w ankiecie kilkunastu konstytucjonalistów, zaprezentowanej przed kilkoma dniami z udziałem najwyższych władz PiS, jest taka, że lepszy byłby dla Polski kanclerski system władzy wykonawczej. Wyższych przedstawicieli prezydenta nie było, choć spotkanie było w pałacyku naprzeciwko prezydenckiego pałacu. Pani profesor na nim była. Czy to utarcie nosa prezydentowi? Demonstracja?

Prof. Genowefa Grabowska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Administracji w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie: Panie redaktorze, przecież ankietowanie w środowisku naukowym nie jest niczym ani nowym, ani zadziwiającym. Natomiast obserwując medialne zainteresowanie, a zwłaszcza liczne, w większości polityczne komentarze do zaprezentowanych wyników ankiety, można odnieść wrażenie, że skoro kilkunastu ekspertów odpowiedziało na kilkanaście pytań, to stało się coś nadzwyczajnego, politycznie wyjątkowego. Domyślam się, że sprzyjał takiemu odbiorowi zarówno właśnie liczny udział gości, w tym przedstawicieli najwyższych władz RP z premierem Mateuszem Morawieckim, jak i czas prezentacji. Wszak równolegle trwa dyskusja o zapowiedzianym przez prezydenta referendum konstytucyjnym.

Właśnie to miałem na myśli. Nie możemy zapominać o planach referendalnych prezydenta, a w nich zapewne nie ma miejsca dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11034

Wydanie: 11034

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament