Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy składniki majątku nie są zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa

23 kwietnia 2018 | Podatki | Tomasz Wiącek Tomasz Wiącek

Nabycie lokali w centrum biurowym i galerii handlowej, bez wykazania ich organizacyjnego i finansowego wyodrębnienia w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, nie daje podstaw do przyjęcia, że nieruchomości te samodzielnie tworzyły ZCP.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 stycznia 2018 r. (I FSK 1127/17).

Spółka nabyła lokale w centrum biurowym oraz w galerii handlowej. Transakcja ta została przez strony zaklasyfikowana jako dostawa poszczególnych aktywów. W związku z taką klasyfikacją strony transakcji wybrały opcję opodatkowania dostaw tych nieruchomości podatkiem od towarów i usług. Dlatego, spółka - posługując się otrzymanymi fakturami zawierającymi kwoty VAT naliczonego - składając deklarację VAT-7 wystąpiła o zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym, wynikającej w głównej mierze z faktu wykazania VAT z faktur dotyczących tych transakcji. Spółka podkreśliła, że będzie wynajmować nabyte nieruchomości, ale jej rola – w odróżnieniu od tego, co wcześniej robił zbywca - ograniczy się wyłącznie do ich biernego posiadania. Kupując lokale spółka nie przejęła żadnych pracowników zbywcy (zbywca w dalszym ciągu będzie zarządzał nieruchomościami), a wstąpienie w umowy najmu zawarte przez poprzednich właścicieli wynikało z przepisów prawa cywilnego. Jej zdaniem, z tych powodów nie można nabytych przez nią lokali uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP).

Organy podatkowe zarówno w I, jak i w II instancji uznały jednak te transakcje za zbycie ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11034

Wydanie: 11034

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament