Firma przed split payment
Mechanizm podzielonej płatności będzie miał duży wpływ na wykorzystujące go firmy.
Materiał powstał we współpracy z bankiem Pekao SA
Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, wejdzie w życie 1 lipca jako system nieobowiązkowy. Jednak Ministerstwo Finansów chce, aby miały nim być objęte obowiązkowo wszystkie branże. Dlatego też nawet firmy, które nie planują obecnie wykorzystywania MPP, powinny wiedzieć, jakie zmiany w ich działalności przyniesie jego wprowadzenie. Te zaś, które ze split payment skorzystają, już powinny być do tego przygotowane.
Wpływ na płynność
Warto przede wszystkim wiedzieć, że dobrowolność dotyczy tylko nadawcy – u odbiorcy wartość podatku (wskazana w przelewie przez płatnika) automatycznie zostanie zaksięgowana na rachunku VAT. Przelew w mechanizmie podzielonej płatności trafi na rachunek odbiorcy wtedy, kiedy jest to rachunek rozliczeniowy (czyli nie ROR) oraz jest to rachunek prowadzony w polskich złotych. Dodatkowym elementem, na który należy zwrócić uwagę to fakt, że w MPP można zapłacić tylko za jedną fakturę – dotychczasowy model płatności umożliwia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta