Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organ zakwestionuje zbyt wysoką opłatę wstępną

23 kwietnia 2018 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Ustawa o PIT nie zawiera ograniczenia wysokości czynszu inicjalnego w sumie opłat ponoszonych na podstawie umowy leasingu. Powszechnie przyjmuje się jednak, że nie powinien on przekraczać 45 proc. wartości jej przedmiotu.

- Za kilka dni mam podpisać umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Prowadzę działalność gospodarczą, jestem płatnikiem VAT i rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Jaką maksymalną opłatę wstępną leasingową mogę zaliczyć w koszty? Leasingodawca twierdzi, że aż 45 proc. Ale czy na pewno? – pyta czytelnik.

W przypadku umów leasingu operacyjnego, gdy korzystającym jest przedsiębiorca, stosownie do art. 23b ust. 1 ustawy o PIT, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są przychodem finansującego i odpowiednio kosztem uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem art. 23b ust. 2 i 3 ustawy o PIT. Warunkiem jest, aby:

- umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, a przedmiotem umowy leasingu były podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej pięciu lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;

- suma ustalonych opłat w umowie leasingu, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiadała co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11034

Wydanie: 11034

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament