Jak rozliczyć skonto od zagranicznego sprzedawcy
Krajowy nabywca uwzględnia rabat w rozliczeniu za miesiąc powstania obowiązku podatkowego w WNT, jeżeli zapłacił kontrahentowi przed złożeniem deklaracji za ten okres. Gdy zrobił to później, podatek należny obniża w miesiącu uregulowania należności.
Terminowe regulowanie należności przez kontrahentów jest dla wielu przedsiębiorców kluczowe dla zachowania płynności finansowej. Często stosowaną formą zachęty do szybkiej zapłaty za towar czy usługę jest rabat udzielany w postaci skonta. Dotyczy to również transakcji wewnątrzunijnych. Skorzystanie ze skonta udzielonego przez zagranicznego dostawcę może jednak stwarzać wątpliwości odnośnie do prawidłowego rozliczenia VAT.
Skonto jest formą obniżki ceny z tytułu wcześniejszej zapłaty. Rozwiązanie to niesie korzyści zarówno dla sprzedawcy – w związku z wcześniejszym otrzymaniem zapłaty, jak również dla kupującego – poprzez otrzymaną obniżkę ceny.
Unijna obniżka, polski problem
Skorzystanie ze skonta od unijnego sprzedawcy może powodować wątpliwości w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta