Rezygnacja ze zwolnienia z VAT możliwa także u notariusza
Z WOKANDY | Zdaniem NSA, zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania dostawy nieruchomości podatkiem od towarów i usług może być przez kontrahentów złożone w akcie notarialnym. Michał Samborski
Dostawa budynków, budowli lub ich części (z wyjątkiem, gdy jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim albo w okresie do dwóch lat od pierwszego zasiedlenia) korzysta zasadniczo ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Podatnicy mogą jednak zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem złożenia odpowiedniego oświadczenia (a więc skorzystać z tzw. opcji opodatkowania). W wyroku z 14 marca 2018 r. (I FSK 854/16) NSA orzekł o formie, w jakiej można to zrobić.
Bez wizyty w urzędzie
Rozpatrywana przez sąd sytuacja dotyczyła lokalu sprzedanego na podstawie aktu notarialnego podpisanego w lipcu 2014 r. W treści aktu sprzedawca i nabywca złożyli zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z VAT. Fizyczne wydanie lokalu nastąpiło trzy tygodnie później.
Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta