Zmianami rządzą megatrendy
Energetyka węglowa będzie walczyć o utrzymanie konkurencyjności – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej członek zarządu i dyrektor ds. energetyki Siemens Polska.
Grzegorz Należyty
Rz: Energetyka zmienia się dziś szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Rozwijają się źródła niskoemisyjne, a w miejsce dużych, centralnie zarządzanych bloków powstają mniejsze, bardziej rozproszone. Ich efektywność rośnie, dzięki wdrażaniu cyfrowych rozwiązań. Czy polskie firmy nadążają za globalnymi megatrendami?
W światowej energetyce rzeczywiście mówimy o zasadzie 3D, czyli dekarbonizacji, decentralizacji i digitalizacji. Podążając za nimi, firmy energetyczne na całym świecie próbują wybiec do przodu. Do tej pory sektor opierał się bowiem na przychodach pochodzących z systemów wsparcia, które dziś zanikają lub są eliminowane. Dlatego tak ważna jest zmiana, nie tylko technologiczna. Zmieniać się muszą również modele biznesowe.
Analizując dziś wyniki 20 czołowych koncernów w Europie, widzimy, że aż 14 z nich generuje straty. Oznacza to, że w systemie coś przestało działać i trzeba szukać nowych rozwiązań.
W Polsce wszystkie duże firmy śledzą megatrendy. Od analizy do decyzji inwestycyjnej jest jeszcze długa droga. Ale już widzimy jakościową zmianę w relacji zakład energetyczny – odbiorca, a także próby zwiększania efektywności istniejącej infrastruktury wytwórczej dzięki rozwiązaniom cyfrowym.
Nie ominie nas też decentralizacja energetyki, a także zmniejszenie w niej udziału węgla. Koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta