Szansa dla polskich producentów leków
Bruksela ułatwi eksport generyków i leków biopodobnych unijnym firmom, ograniczając nieco obostrzenia wynikające z ochrony patentowej. To oznacza potencjalne zyski dla polskich firm.
Anna słojewska z Brukseli
Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości, przedstawi dziś propozycję zmiany w zasadach ochrony własności intelektualnej na rynku farmaceutycznym. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że chce zniesienia tzw. dodatkowego świadectwa ochronnego dla generyków i leków biopodobnych przeznaczonych na eksport. To oznaczałaby możliwość wcześniejszego o trzy do pięciu lat wejścia producenta na rynki zagraniczne.
Szansa dla Polski
– Przy konserwatywnych założeniach może to dać unijnym firmom dodatkowy miliard euro wyeksportowanych produktów rocznie i 25 tysięcy nowych miejsc pracy w ciągu dziesięciu lat – mówi nieoficjalnie ekspert Komisji Europejskiej. I ocenia, że część zysków może trafić do polskich firm, bo nasza branża należy już do średnich graczy w UE. W 2017 roku wielkość produkcji leków w Polsce wyniosła 13 mld zł, o 7,5 proc. więcej niż w roku poprzednim. W 2015 roku Polska była 11. producentem farmaceutyków w UE, a kategorii wydatków na badania i rozwój w tej dziedzinie mieliśmy dziesiątą lokatę.
Przeszło 80 proc. produkowanych u nas leków to właśnie leki generyczne i biopodobne, a więc produkowane po ustaniu ochrony patentowej leku oryginalnego, czyli pierwotnie opracowanego, przebadanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta